X – 2: Ameby, orzęski, wiciowce – historia podglądania „małych zwierzątek”, Łukasz Lamża – Wielkie Pytania

X – 2: Ameby, orzęski, wiciowce – historia podglądania „małych zwierzątek”, Łukasz Lamża

19:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

"Małe zwierzątka", czyli animalcule, są znane od XVII wieku i są od tego czasu przez nas podglądane z rosnącą fascynacją.

“Małe zwierzątka”, czyli animalcule, są znane od XVII wieku i są od tego czasu przez nas podglądane z rosnącą fascynacją. Nic dziwnego – w jednym milimetrze sześciennym wody czy gleby potrafi zmieścić się niewyobrażalna, bujna menażeria drapieżników i ich ofiar, pasożytów i ich gospodarzy, filtrujących wodę kolonii, a nawet jednokomórkowych ruchliwych drapieżniko-glonów. Pierwsi protozoolodzy traktowali te organizmy rzeczywiście jako zwierzątka, opisując ich anatomię i zachowanie, ich zwyczaje i to, jak reagują na nowe sytuacje. Dziś coraz częściej opisuje się protisty – bo tak dziś formalnie określa się te organizmy – bezosobowo, nadając im niewiele więcej “osobowości” niż bakteriom. Czy jest jakaś droga środka? Na wykładzie przyjrzymy się na własne oczy niektórym co bardziej fascynującym “pierwotniakom”, korzystając z niezwykłych możliwości obrazowania dostępnym w XXI wieku, żeby samodzielnie wyrobić sobie zdanie na temat “osobowości” ameb, orzęsków, wiciowców i ich maleńkich krewniaków.

Dr Łukasz Lamża jest filozofem przyrody, tłumaczem, nauczycielem akademickim i popularyzatorem nauki, redaktorem działu naukowego „Tygodnika Powszechnego”, w którym prowadzi m.in. autorską rubrykę „Czytamy Naturę”.

Skip to content