XI – 5: Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller – Wielkie Pytania

XI – 5: Czego uczy nas hipoteza Riemanna? Tomasz Miller

18:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

Czym jest funkcja dzeta i co ma wspólnego z liczbami pierwszymi albo z jądrami ciężkich pierwiastków? Jak w ataku na hipotezę Riemanna może pomóc mechanika kwantowa?

Gdy sir Michael Atiyah – jeden z najbardziej zasłużonych żyjących matematyków – niedawno ogłosił, że znalazł dowód słynnej hipotezy Riemanna, na dworze królowej nauk zawrzało (zrodził się również dość powszechny sceptycyzm). Jak to się stało, że niewinna uwaga, rzucona niemalże mimochodem przez Bernharda Riemanna, od ponad półtora wieku rozpala wyobraźnię i emocje uczonych? Dlaczego za jej udowodnienie lub obalenie czeka nagroda w wysokości miliona dolarów? Czym jest funkcja dzeta i co ma wspólnego z liczbami pierwszymi albo z jądrami ciężkich pierwiastków? Jak w ataku na hipotezę Riemanna może pomóc mechanika kwantowa? Na te wszystkie pytania (wraz z tytułowym) odpowie w (możliwie) przystępny sposób dr Tomasz Miller – fizyk matematyczny i członek Centrum Kopernika.

“Nauka na żywo” – zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Skip to content