II – 4: Protojęzyk – język zwierząt i małych dzieci, Łukasz Kwiatek – Wielkie Pytania

II – 4: Protojęzyk – język zwierząt i małych dzieci, Łukasz Kwiatek

18:00

Winiarnia i Winoteka "Winoman", ul. św. Tomasza 7, Kraków

"Ala ma kota, a Kanzi jeść banan". Czym różnią się zdania wypowiadane przez małe dzieci od wypowiedzi formułowanych przez uczone języka zwierzęta? Jaką rolę w języku odgrywa gramatyka? Jak w ogóle język wyewoluował? W jaki sposób i o czym rozmawiać z małpami? O tym wszystkim opowiada Łukasz Kwiatek podczas wykładu "Protojęzyk - język zwierząt i małych dzieci" w ramach serii "Granice nauki: Zmuszamy do myślenia".

“Ala ma kota, a Kanzi jeść banan”. Czym różnią się zdania wypowiadane przez małe dzieci od wypowiedzi formułowanych przez uczone języka zwierzęta? Jaką rolę w języku odgrywa gramatyka? Jak w ogóle język wyewoluował? W jaki sposób i o czym rozmawiać z małpami? O tym wszystkim opowiada Łukasz Kwiatek podczas wykładu “Protojęzyk – język zwierząt i małych dzieci” w ramach serii “Granice nauki: Zmuszamy do myślenia”.

Komentarz organizatorów:
“W nauce ciągle wiele się dzieje — fizycy identyfikują kolejne cząstki elementarne, neuronaukowcy coraz dokładniej wyjaśniają działanie mózgu, zwierzęta uczone są językowej komunikacji, pojawiają się coraz bardziej precyzyjne ewolucyjne scenariusze rozwoju naszego gatunku.

Popularyzacja nauki nie powinna prowadzić wyłącznie do przytaczania kolejnych odkryć i hipotez. Nie powinna nauki trywializować i bazować na szokowaniu odbiorców, tylko zmuszać ich do myślenia.

Dzięki naukowym badaniom na wiele odwiecznych filozoficznych pytań (co istnieje? czym jest umysł? czy umysł tworzy rzeczywistość? co różni ludzi od zwierząt? czy można rozmawiać ze zwierzętami? skąd pochodzi człowiek? jak powstał Wszechświat? czym jest życie i czy może istnieć na innych planetach?) można podawać coraz bardziej złożone odpowiedzi. Jak ważne dla każdego z nas są odpowiedzi na te pytania, pokazują sukcesy ich popkulturowych nawiązań w filmie czy literaturze.

W serwisie GraniceNauki.pl oraz w cyklu popularnonaukowych wykładów „Granice nauki” nie stronimy od filozoficznego kontekstu odkryć naukowych. Nie unikamy trudnych pytań. Wręcz przeciwnie — sami ich szukamy i zmuszamy wszystkich do zastanawiania się razem z nami nad odpowiedziami na te pytania. Zmuszamy do myślenia”.

Więcej informacji:
http://www.granicenauki.pl/

Skip to content