IX – 3: Wychowane na człowieka: o małpach, które myślały, że są ludźmi, Łukasz Kwiatek – Wielkie Pytania

IX – 3: Wychowane na człowieka: o małpach, które myślały, że są ludźmi, Łukasz Kwiatek

18:00

De Revolutionibus, ul. Bracka 12, Kraków

W kolejnym wykładzie z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic". Łukasz Kwiatek (Centrum Kopernika, Tygodnik Powszechny) przybliży nam historię małp człekokształtnych wychowywanych w ludzkich rodzinach.

W kolejnym wykładzie z cyklu “Granice Nauki: zacieranie granic”. Łukasz Kwiatek (Centrum Kopernika, Tygodnik Powszechny) przybliży nam historię małp człekokształtnych wychowywanych w ludzkich rodzinach.

Jak bardzo natura małpy może zmienić się pod wpływem ludzkiej kultury? Takie pytania zadawali sobie autorzy eksperymentów polegających na wychowaniu krzyżowym szympansów i innych małp człekokształtnych w ludzkich rodzinach, którym to eksperymentom bacznie przyglądał się cały naukowy świat przez kilkadziesiąt lat ubiegłego stulecia. Pod jakimi względami małpy wychowane niczym ludzkie dzieci przypominały ludzi, a pod jakimi – przedstawicieli własnego gatunku? Dlaczego eksperymenty te najczęściej miały smutny finał? Czy i dzisiaj wychowuje się małpy na ludzi? Między innymi na te pytania odpowie w swoim wykładzie Łukasz Kwiatek.

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Skip to content