X – 12: Kto wymyślił czarne dziury? Sebastian Szybka – Wielkie Pytania

X – 12: Kto wymyślił czarne dziury? Sebastian Szybka

19:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

Czarne dziury, jako obiekty zbudowane wyłącznie z zakrzywienia czasu i przestrzeni, nie narodziły się w niczyjej głowie. To tajemnicza matematyczność przyrody sprawia, iż studiując abstrakcyjne matematyczne równania dowiadujemy się o istnieniu realnych rzeczy i zjawisk na wymyślenie których nie starcza nam wyobraźni.

Albert Einstein, Karl Schwarzschild, John Archibald Wheeler? A może jednak John Michell albo Pierre-Simon Laplace? Kto wymyślił czarne dziury? Czarne dziury zbudowane są wyłącznie z zakrzywienia czasu i przestrzeni. Czy można jednak wyobrazić sobie obiekt, który składa się właściwie z ,,niczego”?

Choć nie jest to łatwe, to obecnie obiekty te wydają się tak realne jak nigdy wcześniej. Niedawno, za detekcje fal grawitacyjnych pochodzących ze zderzeń czarnych dziur została przyznana Nagroda Nobla! Kto więc wymyślił czarne dziury? Odpowiedź na to pytanie brzmi: nikt. Pierwowzór czarnych dziur, czyli gęste ciemne gwiazdy, których grawitacja zatrzymuje nawet światło, są do pomyślenia. Wymyślił je John Michell. Czarne dziury, jako obiekty zbudowane wyłącznie z zakrzywienia czasu i przestrzeni, nie narodziły się w niczyjej głowie. To tajemnicza matematyczność przyrody sprawia, iż studiując abstrakcyjne matematyczne równania dowiadujemy się o istnieniu realnych rzeczy i zjawisk (np. tych opisywanych przez mechanikę kwantową) na wymyślenie których nie starcza nam wyobraźni. Podczas wykładu usłyszymy o tym, jak czarne dziury wyłoniły się z gąszczu równań Einsteina i o tym, jak z wielkim trudem przebijały się do świadomości naukowców, by ostatecznie trafić na pierwsze strony gazet.

Dr hab. Sebastian Szybka pracuje w Zakładzie Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii w Obserwatorium Astronomicznym UJ. Członek Centrum Kopernika.

Skip to content