XI – 2: Nowy Pluton i Charon: co wiemy trzy lata po wizycie New Horizons? Łukasz Lamża – Wielkie Pytania

XI – 2: Nowy Pluton i Charon: co wiemy trzy lata po wizycie New Horizons? Łukasz Lamża

18:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

To już trzy lata, od kiedy sonda New Horizons przeleciała w pobliżu Plutona, przesyłając nam zdjęcia, które wywołały prawdziwą rewolucję w astronomii i planetologii.

To już trzy lata, od kiedy sonda New Horizons przeleciała w pobliżu Plutona, przesyłając nam zdjęcia, które wywołały prawdziwą rewolucję w astronomii i planetologii. Obiekt, który miał być martwą kulką brudnego lodu, okazał się pięknym, złożonym, barwnym klejnotem, na którym występują wulkany i równiny, góry i pęknięcia, a także powierzchnie o najróżniejszego rodzaju teksturze, barwie i topografii. Na wykładzie Łukasz Lamża przedstawi wyniki najnowszych badań nad układem Plutona i przeprowadzi nas przez świeżo sporządzoną przez naukowców mapę tej lodowej “planetki”, która ukazała się właśnie w czasopiśmie “Icarus” (numer z 1 listopada 2018 roku, dostępny już online).

“Nauka na żywo” – zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

dr Łukasz Lamża jest filozofem przyrody, nauczycielem akademickim, tłumaczem i dziennikarzem naukowym. Członek redakcji “Tygodnika Powszechnego”. Pracuje w Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ.

Link do zniżki na książki Łukasza Lamży:
https://www.ccpress.pl/produkt/Wszechswiat_krok_po_kroku_%28wydanie_II%29_487?dc=LLamza2709

Skip to content