X – 3: Rewolucja psychofarmakologiczna w psychiatrii, Bartosz Janik – Wielkie Pytania

X – 3: Rewolucja psychofarmakologiczna w psychiatrii, Bartosz Janik

18:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

Odkrycia w neurofizjologii i biochemii pozwoliły na wprowadzenie pierwszych leków m.in. na depresję i schizofrenię, a osiągane wówczas sukcesy kliniczne doprowadziły do całkowitej zmiany podejścia w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby psychiczne.

Do lat 50. ubiegłego wieku psychiatria opierała się przede wszystkim na psychoanalizie, a stosowanie środków farmakologicznych do leczenia zaburzeń psychicznych nie było powszechną praktyką. Odkrycia w neurofizjologii i biochemii pozwoliły jednak na wprowadzenie pierwszych leków m.in. na depresję i schizofrenię, a osiągane wówczas sukcesy kliniczne doprowadziły do całkowitej zmiany podejścia w leczeniu pacjentów cierpiących na choroby psychiczne.

W swoim wykładzie Bartosz Janik (UJ, Centrum Kopernika) opowie o przebiegu farmakologicznej rewolucji i jej konsekwencjach zarówno we współczesnej praktyce psychiatrycznej, jak i w ramach obowiązującego paradygmatu nauk o mózgu oraz zachowaniu.

Bartosz Janik jest doktorantem na wydziałach Prawa i Administracji oraz Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i członkiem Centrum Kopernika.

Skip to content