VII – 8: Ranking genialnych? Najwięksi matematycy w historii ludzkości, Zdzisław Pogoda – Wielkie Pytania

VII – 8: Ranking genialnych? Najwięksi matematycy w historii ludzkości, Zdzisław Pogoda

18:00

De Revolutionibus, ul. Bracka 12, Kraków

Czy można sformułować ranking największych matematyków? Jest to z pewnością trudne. W niniejszym wykładzie pewne propozycje przedstawia dr Zdzisław Pogoda. Nie zabrakło w nim także pytań o bardziej ogólnym charakterze - czy genialność zawsze idzie w parze z popularnością? W matematyce często zdarzało się, że geniusz długo pozostał nierozpoznany. Z drugiej strony matematyka miał także swoich "celebrytów" - takim "konferencyjnym" matematykiem bez wątpienia był Paul Erdős.

Czy można sformułować ranking największych matematyków? Jest to z pewnością trudne. W niniejszym wykładzie pewne propozycje przedstawia dr Zdzisław Pogoda. Nie zabrakło w nim także pytań o bardziej ogólnym charakterze – czy genialność zawsze idzie w parze z popularnością? W matematyce często zdarzało się, że geniusz długo pozostał nierozpoznany. Z drugiej strony matematyka miał także swoich “celebrytów” – takim “konferencyjnym” matematykiem bez wątpienia był Paul Erdős.

Zdzisław Pogoda to polski matematyk, pracownik Zakładu Historii Matematyki Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, popularyzator matematyki. Specjalizuje się w geometrii różniczkowej i jej zastosowaniach oraz historii i popularyzacji matematyki. Jest autorem i współautorem licznych artykułów popularnonaukowych oraz kilku książek, a także laureatem prestiżowych nagród za popularyzację nauki.

Skip to content