VIII – 10: Ekonomia wolności Miltona Friedmana, Wojciech Giza – Wielkie Pytania

VIII – 10: Ekonomia wolności Miltona Friedmana, Wojciech Giza

18:00

De Revolutionibus, ul. Bracka 12, Kraków

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wykładu z serii Granice Nauki: Noble i IgNoble - dr hab. Wojciech Giza (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) opowie o ekonomii wolności Miltona Friedmana, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 1976 r.

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego wykładu z serii Granice Nauki: Noble i IgNoble – dr hab. Wojciech Giza (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) opowie o ekonomii wolności Miltona Friedmana, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii z 1976 r.

***
Motywem przewodnim ósmego cyklu „Granic Nauki” – wykładów popularnonaukowych – będą badania wyróżnione Nagrodą Nobla oraz te, których autorzy otrzymali mniej prestiżową, ale także pożądaną nagrodę IgNobla (nazywaną też Antynoblem), przyznawaną za badania, które „najpierw śmieszą, a potem zmuszają do myślenia”.

Razem z wykładowcami – zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami – spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasem wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem – naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań.

***

„Granice Nauki” to seria wykładów otwartych odbywających się w krakowskich kawiarniach, organizowanych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, podczas której zarówno wybitni uczeni, jak i młodzi naukowcy, odpowiadają na odwieczne pytania filozofów z perspektywy najnowszych teorii naukowych. W poprzednich edycjach tej serii wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek. Nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na kanale Youtube Centrum Kopernika (youtube.com/copernicuscenter) oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

Skip to content