Wielkie Pytania w Krakowie: Piotr Winkielman – Wielkie Pytania

Wykład profesora Piotra Winkielmana

Ucieleśniony język emocji.

Jak umysł radzi sobie z uczuciami?

22 listopada 2019 o 18:00

ul. Bracka 12, Kraków

Jak emocje - na przykład gniew czy radość - wpływają na nasze poznanie?
Czy emocje są czymś irracjonalnym?
W jaki sposób ucieleśniony jest nasz język?

Nasze ciało odgrywa ogromną rolę w tym, jak poznajemy świat.

Dychotomia między ciałem, a czystym umysłem, zarysowana już przez Kartezjusza, straciła zdecydowanie na popularności wśród współczesnych psychologów i kognitywistów. Twierdzą oni, że gdyby nie ciało i emocje, procesy poznawcze byłyby po prostu niemożliwe. To, jak rozumiemy świat, w znacznym stopniu zależy od tego, jakie bodźce docierają do naszych zmysłów, a to z kolei od struktury naszych ciał (inaczej doświadcza świata człowiek, a inaczej trzmiel czy ośmiornica).

Ciało jest medium, które sprawia, że postrzegamy innych ludzi jako podobnych do nas samych. Emocje, wyrażane przez gesty i ekspresje mimiczne, również wpływają na to, jak zapamiętujemy zdarzenia, wracamy do nich pamięcią, a ogólniej jak rozumiemy rzeczywistość. Gdyby nie ciało i emocje, po prostu nie byłoby nas ani kultury.

Odwołując się do wyników własnych badań behawioralnych i neurokognitywnymch, także wykorzystujących androidy, o roli ciała i emocji w funkcjonowaniu naszych umysłów opowie profesor Piotr Winkielman z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego.

Zapowiedź wykładu

Artykuły

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

Projekt finansowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą “DIALOG” w latach 2016-2019

Partner wydarzenia:

Skip to content