IX – 4: Psychologia i zwierzęta: od maszyn po osoby badane, Bartłomiej Kucharzyk – Wielkie Pytania

IX – 4: Psychologia i zwierzęta: od maszyn po osoby badane, Bartłomiej Kucharzyk

18:00

De Revolutionibus, ul. Bracka 12, Kraków

Podczas kolejnego spotkania z serii "Granice Nauki IX: zacieranie granic". Bartłomiej Kucharzyk (Uniwersytet Jagielloński, Centrum Kopernika) opowie o tym, jak w psychologii na przestrzeni lat zmieniało się podejście do umysłów zwierząt.

Podczas kolejnego spotkania z serii „Granice Nauki IX: zacieranie granic”. Bartłomiej Kucharzyk (Uniwersytet Jagielloński, Centrum Kopernika) opowie o tym, jak w psychologii na przestrzeni lat zmieniało się podejście do umysłów zwierząt.

Dla behawiorystów umysły zwierząt były „czarnymi skrzynkami” – sejfami z tajemniczą zawartością, których zabezpieczeń nie mogły sforsować żadne metody psychologii ani innych nauk empirycznych. Sceptycyzm behawiorystów nie był jednak uzasadniony: uzbrojeni w w metody nauk biologicznych etolodzy z powodzeniem włamali się do sejfów porzuconych przez behawiorystów, wykradając z nich wiele tajemnic dotyczących funkcjonowania zwierzęcych umysłów. Ich sukcesy przyczyniły się do upadku behawioryzmu i zmiany paradygmatu w psychologii. Podczas ostatniego w tym roku spotkania z cyklu „Granice Nauki” Bartłomiej Kucharzyk opowie o tym, jak zmieniało się podejście do zwierząt w psychologii, czego zwieńczeniem stały się współczesne badania nad osobowością zwierząt.

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Skip to content