Granice nauki – Wielkie Pytania

Granice nauki

Szanowni Czytelnicy, oddajemy w Wasze ręce pierwszy dodatek z cyklu „Wielkie Pytania”, przygotowany wspólnie przez „Tygodnik Powszechny” i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Tytuł serii – jak wyjaśnia powyżej ks. prof. Michał Heller – zaczerpnęliśmy od jednego z projektów Fundacji Johna Templetona, w przekonaniu, że poszukiwanie i przybliżanie odpowiedzi na owe Wielkie Pytania to jeden z kluczowych elementów misji zarówno „Tygodnika”, jak i Centrum Kopernika.
W pierwszym odcinku cyklu zajmujemy się granicami nauki z punktu widzenia fizyki i kosmologii, nauk kognitywnych i normatywnych oraz filozofii i teologii, których badaniu poświęcony był realizowany przez Centrum Kopernika projekt badawczy pt. „The Limits of Scientific Explanation” („Granice wyjaśniania naukowego”), finansowany przez Fundację Templetona. W ramach tego projektu łącznie przygotowanych zostało 300 artykułów naukowych, 31 książek – monografii i prac zbiorowych, 120 artykułów popularnonaukowych, odbyło się też 18 międzynarodowych konferencji naukowych i 75 wykładów otwartych. Ponadto ukazało się 13 tłumaczeń książek popularnonaukowych, a 180 filmów – nagrań wykładów lub wywiadów ze światowej sławy naukowcami – zostało opublikowanych online.
Niniejszy dodatek przybliża główne idee grantu. Materiały przygotowane w ramach projektu znaleźć można m.in. na stronie GraniceNauki.pl, kanale youtube.com/CopernicusCenter, a większość książek można zamówić na stronie wydawnictwa Copernicus Center Press: www.ccpress.pl.

REDAKCJA: Mateusz Hohol, Michał Kuźmiński, Łukasz Kwiatek | projekt graf.: Marek Trojanowski
WSPÓŁWYDAWCA: Fundacja Centrum Kopernika

Skip to content