Matematyka – Wielkie Pytania

Matematyka

W świecie plemiennych sprzeczek chcemy na nowo zadać pytania o najważniejsze zagadnienia naukowe i filozoficzne. Na początek zapraszamy do lektury, zwłaszcza tych z Państwa, którzy truchleją na myśl o wzorach, wykresach i greckich literkach.

Dyskusje, które toczą się dziś w przestrzeni publicznej, są zazwyczaj uwikłane w bieżące spory światopoglądowe i polityczne. Wróć. To nie dyskusje, tylko prowadzone z żabiej perspektywy sprzeczki, którym z zapałem oddają się przedstawiciele zwaśnionych plemion. By przeciwdziałać tym zgubnym praktykom, postanowiliśmy na nowo zadać wielkie pytania. Chcemy przenieść rozmowę na inny poziom i podjąć refleksję nad najważniejszymi według nas zagadnieniami naukowymi i filozoficznymi. Przestrzenią namysłu będą nie tylko dodatki do „Tygodnika Powszechnego”, ale także cykliczne wykłady, lekcje czytania, nagrania udostępniane na naszej stronie internetowej oraz wydarzenia, które włączymy do programów dwóch naszych festiwali: Conrada i Kopernika. Jak mówił Josef Albers, amerykański artysta i teoretyk sztuki, prawdziwa nauka polega na zadawaniu odpowiednich pytań. ©℗ Grzegorz Jankowicz

Jak wiadomo, są dwie matematyki. Najpierw ta przez małe „m” będąca fascynującą plątaniną symboli, struktur, dowodów i potężnych wizji snutych przez potężnych geniuszów. Poniżej przedstawiamy mapę matematyki – może znajdą w niej Państwo jakiś piękny nieznany ląd, w sam raz na odwiedziny w kolejne wakacje? Piszemy też o wielkich twierdzeniach i wielkich liczbach. Zawsze mamy jednak oko na Matematykę, którą dostrzec można w pięknie i symetrii świata, a może i w tych przypadkach, gdy geometria nieoczekiwanie, i dość przy tym bezceremonialnie, wkracza w świat sztuki i architektury. Zapraszamy do lektury, zwłaszcza tych z Państwa, którzy truchleją na myśl o wzorach, wykresach i greckich literkach. Matematyka to znacznie, znacznie więcej.

©℗ Łukasz Lamża

Skip to content