Przełomy w biologii – Wielkie Pytania

Najlepsze kredyty i pożyczki dla zadłużonych. Bez weryfikacji w BIK, KRD, także z komornikiem. Nawet do 200 000 zł, spłata w miesięcznych ratach. Pożyczka pozabankowa dla każdego bez BIK, w tym dla zadłużonych. Każda osoba, która skorzystała z oferty banku, wie jakie koszta za sobą niesie kredyt. kredyt dla zadłużonych online JPożyczki dla zadłużonych bez zdolności kredytowej - znajdź szybko i darmowo. Całkowicie przez internet, niezobowiązująco, bez BIK. eśli zatem zastanawiasz się, czy istnieją szybkie pożyczki dla zadłużonych online, odpowiadamy – jak najbardziej! Gdzie ich szukać? Dla klientów, którym nie udało się uzyskać kredyt w banku, lub firmie z powodu niekorzystnej historii kredytowej, może być przydatna inna opcja. Na rynku pożyczek są firmy, udzielające chwilówek online bez weryfikacji za pośrednictwem rejestru BIK. Takie propozycje mogą stać się naprawdę ostatnią deską ratunku. Pożyczka dla zadłużonych. Sprawdź, gdzie możesz zaciągnąć pożyczkę dla zadłużonych. Poznaj opinie i dowiedz się więcej.

Przełomy w biologii

Jeżeli zwierzę ma kończyny drapieżnika, powinno mieć także szczękę drapieżnika – głosiła jedna z wielu zasad wypracowanych przez anatomię porównawczą. Ale dlaczego właściwie tak jest?

Arystoteles powiedziałby, że po to, aby skutecznie polować, i całkowicie zadowoliłby się takim wyjaśnieniem. Jest to oczywiście poprawna odpowiedź, ale bardzo niepełna. Większość biologów z przełomu XVIII i XIX w., gdy powstała anatomia porównawcza, powiedziałaby, że ta zgodność cech anatomicznych odzwierciedla perfekcję boskiego planu realizowanego w przyrodzie. To niewykluczone, ale poprzestawanie na takiej odpowiedzi oznacza niedopuszczalną kapitulację nauki.

Jean-Baptiste de Lamarck słusznie zwróciłby uwagę na kwestię pochodzenia szczęk i kończyn, błędnie jednak uznając, że przodkowie danego zwierzęcia po prostu często używali szczęk i łap w polowaniach, co prowadziło do rozwoju tych organów. Dopiero Karol Darwin podał w pełni satysfakcjonujące i naturalistyczne wyjaśnienie. Cechy anatomiczne, zwłaszcza tak wyróżniające się jak silne szczęki czy potężne łapy, są efektem stopniowego przystosowania do środowiska, które od wielu pokoleń zajmuje dana populacja (gatunek). Rozpowszechniły się w tej populacji, ponieważ obdarzone nimi osobniki były w stanie dłużej przeżyć i spłodzić więcej potomstwa, którym te cechy zostały przekazane.

W okresie od końca XVIII do początku XX w. w myśleniu o ożywionej przyrodzie oraz sposobie jej badania dokonała się fundamentalna zmiana. W niniejszym dodatku staramy się pokazać jej główne elementy, z rozwojem darwinizmu na czele. Zastanawiamy się także nad jej współczesnymi echami i ewolucją samej teorii ewolucji.

To były ciekawe czasy. ©℗

 

WIELKIE PYTANIA 8

PRZEŁOMY W BIOLOGII

REDAKCJA: Łukasz Kwiatek, Łukasz Lamża
PROJEKT GRAFICZNY: Marek Zalejski
FOTOEDYCJA: Edward Augustyn, Grażyna Makara
SKŁAD: Artur Strzelecki, Andrzej Leśniak
OKŁADKA: Marek Zalejski
WSPÓŁWYDAWCA: Fundacja Centrum Kopernika

„Wielkie Pytania cz. II: Przełomy w nauce” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 538/P-DUN/2017 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Skip to content