XI – 7: Czy kolory istnieją? O ewolucji percepcji koloru, Szymon Drobniak
Nasza percepcja koloru zależy w dużej mierze od działania receptorów w siatkówce oka. Nasz mózg ma jednak sporo do powiedzenia - i to tam powstaje ostateczne wrażenie koloru.
Kolor – wydawać by się mogło, ze nie ma tu miejsca na uznaniowość. Nasza percepcja koloru zależy w dużej mierze od działania receptorów w siatkówce oka. Nasz mózg ma jednak sporo do powiedzenia – i to tam powstaje ostateczne wrażenie koloru. Międzyosobnicza zmienność w tym, jak mózg przetwarza wrażenia i myśli, sprawia, że każdy z nas kolory widzi nieco inaczej. Czy w takim razie coś takiego jak kolor w ogóle istnieje? Dołóżmy do tego niesamowite przypadki tzw. daltonizmu lingwistycznego, a otrzymamy obraz niezwykle subiektywnego, kolorowego świata, jaki każdy z nas ma w swojej głowie. Czy cokolwiek w tym barwnym świecie jest niezmienne i obiektywne?
Dr Szymon Drobniak jest biologiem ewolucyjnym, pracuje w Instytucie Nauk o Środowisku UJ i na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney. Należy do Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki.
„Nauka na żywo” – zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.