II – 5: Dlaczego starzejemy się i umieramy? Adam Łomnicki – Wielkie Pytania

II – 5: Dlaczego starzejemy się i umieramy? Adam Łomnicki

18:00

Winiarnia i Winoteka "Winoman", ul. św. Tomasza 7, Kraków

"Jest paradoksem, że po dokonaniu takiego wyczynu, jakim jest morfogeneza, dojrzały tkankowiec jest niezdolny do znacznie bardziej trywialnego zadania, jakim jest odtrzymanie tego, co zostało już wytworzone" - napisał kiedyś amerykański biolog i ewolucjonista George C. Williams. Czy z perspektywy ewolucyjnej umieranie ma sens?

„Jest paradoksem, że po dokonaniu takiego wyczynu, jakim jest morfogeneza, dojrzały tkankowiec jest niezdolny do znacznie bardziej trywialnego zadania, jakim jest odtrzymanie tego, co zostało już wytworzone” – napisał kiedyś amerykański biolog i ewolucjonista George C. Williams. Czy z perspektywy ewolucyjnej umieranie ma sens? Czy jest w nas coś nieśmiertelnego? Dlaczego się starzejemy, a nie pozostajemy wiecznie młodzi? W jaki sposób dobór naturalny pozwala na utrzymywanie starzenia i śmierci? M.in. na te pytania odpowiada prof. Adam Łomnicki w kolejnym wykładzie z cyklu „Granice nauki: zmuszamy do myślenia!”.

Komentarz organizatorów:
„W nauce ciągle wiele się dzieje — fizycy identyfikują kolejne cząstki elementarne, neuronaukowcy coraz dokładniej wyjaśniają działanie mózgu, zwierzęta uczone są językowej komunikacji, pojawiają się coraz bardziej precyzyjne ewolucyjne scenariusze rozwoju naszego gatunku.

Popularyzacja nauki nie powinna prowadzić wyłącznie do przytaczania kolejnych odkryć i hipotez. Nie powinna nauki trywializować i bazować na szokowaniu odbiorców, tylko zmuszać ich do myślenia.

Dzięki naukowym badaniom na wiele odwiecznych filozoficznych pytań (co istnieje? czym jest umysł? czy umysł tworzy rzeczywistość? co różni ludzi od zwierząt? czy można rozmawiać ze zwierzętami? skąd pochodzi człowiek? jak powstał Wszechświat? czym jest życie i czy może istnieć na innych planetach?) można podawać coraz bardziej złożone odpowiedzi. Jak ważne dla każdego z nas są odpowiedzi na te pytania, pokazują sukcesy ich popkulturowych nawiązań w filmie czy literaturze.

W serwisie GraniceNauki.pl oraz w cyklu popularnonaukowych wykładów „Granice nauki” nie stronimy od filozoficznego kontekstu odkryć naukowych. Nie unikamy trudnych pytań. Wręcz przeciwnie — sami ich szukamy i zmuszamy wszystkich do zastanawiania się razem z nami nad odpowiedziami na te pytania. Zmuszamy do myślenia”.

Więcej informacji:
http://www.granicenauki.pl/

Strona główna

Skip to content