III – 5: Czy zwierzęta mają umysł? Łukasz Kwiatek – Wielkie Pytania

III – 5: Czy zwierzęta mają umysł? Łukasz Kwiatek

18:00

Winiarnia i Winoteka "Winoman", ul. św. Tomasza 7, Kraków

W kolejnym wykładzie z cyklu „Granice Nauki. Stawiamy pytania" Łukasz Kwiatek opowiada o współczesnych poglądach na funkcjonowanie umysłu i wyjaśnia, w jakie funkcje poznawcze (funkcje umysłu) wyposażone są różne gatunki. Te rozważania pozwalają sformułować odpowiedzi na pytania o to, czy (różne) zwierzęta posiadają jakąś formę umysłu i czym te umysły różnią się od umysłów ludzi.

W kolejnym wykładzie z cyklu „Granice Nauki. Stawiamy pytania” Łukasz Kwiatek opowiada o współczesnych poglądach na funkcjonowanie umysłu i wyjaśnia, w jakie funkcje poznawcze (funkcje umysłu) wyposażone są różne gatunki. Te rozważania pozwalają sformułować odpowiedzi na pytania o to, czy (różne) zwierzęta posiadają jakąś formę umysłu i czym te umysły różnią się od umysłów ludzi.

Komentarz organizatorów:
Mówi się o tak zwanych Wielkich Pytaniach, które ludzie być może zadają sobie, od kiedy zdobyli język i samoświadomość: Dlaczego istnieje coś, a nie nic? Jak to wszystko powstało? Czy śmierć jest kresem istnienia? Czy realizujemy gotowy scenariusz naszego życia — czy nasza przyszłość jest gdzieś zapisana, czy raczej jesteśmy w pełni wolni? I wiele innych, podobnych.

2500 lat temu Grecy odważyli się rzucić przyrodzie wyzwanie — zapragnęli opanować świat swoim umysłem. Uznali, że za wszystkimi zjawiskami w przyrodzie kryje się coś znacznie głębszego niż kaprysy przekupnych bogów Olimpu, że świat daje się badać racjonalnie. Od tego momentu ludzkość stawia sobie kolejne pytania: jakie zjawiska są przyczynami innych zjawisk? Czym różnimy się od innych zwierząt? Czy świat, który postrzegamy, istnieje obiektywnie, niezależnie od nas i naszych zmysłów? Jak wygląda kosmos i jaką rolę w całej przyrodzie odgrywa człowiek? W jaki sposób zdobywamy wiedzę o świecie? Czy prawa matematyki są niezależne od człowieka i czy obowiązują przed ich udowodnieniem?

Wraz z powstaniem i rozwojem nauki otrzymaliśmy część odpowiedzi na niektóre z tych pytań, ale liczba pytań wcale nie zmalała — nowe, specjalistyczne nauki umożliwiły postawienie nowych, wielu bardzo szczegółowych pytań: jak powstała moralność? Skąd wzięły się religie? Czy język narzuca nam rozumienie świata? Jak wyglądał Wszechświat przed erą Plancka? W jaki sposób mózg tworzy dla nas świat? Co się z tym światem stanie, jeżeli mózg zostanie uszkodzony? Czy istnieje wiele Wszechświatów? Czy model standardowy cząstek elementarnych wymienia faktyczne elementy struktury świat? Co pozwoliło ludziom stworzyć kulturę i zbudować cywilizację? Od kiedy w ogóle ludzie zdają sobie Wielkie Pytania?

W trzeciej edycji wykładów „Granice nauki” zastanowimy się nad niektórymi z tego rodzaju pytań. Czasami będziemy wychodzić od pytań szczegółowych, możliwych do postawienia dzięki najnowszym naukom. Czasami będziemy wracać do pytań, które nurtowały już Greków, a współczesne nauki dostarczają na nie coraz bardziej zadziwiających odpowiedzi. Nie zabraknie pytań o relacje nauki z innymi aspektami ludzkiej kultury i innymi wymiarami życia człowieka. A w tle wszystkich rozważań zawsze pobrzmiewać będą Wielkie Pytania. Dlatego każdy, niezależnie od wieku, wykształcenia i zainteresowań, powinien znaleźć coś dla siebie.

Więcej informacji:
http://www.granicenauki.pl/

Strona główna

Skip to content