IX – 17: Argumentacja, emocje i poznawcze domknięcie, Marek Jakubiec – Wielkie Pytania

IX – 17: Argumentacja, emocje i poznawcze domknięcie, Marek Jakubiec

18:00

De Revolutionibus, ul. Bracka 12, Kraków

Zapraszamy do obejrzenia wykładu Marka Jakubca zatytułowanego "Dlaczego w wielu sprawach nigdy nie będziemy w stanie się porozumieć?" Wykład dotyczy tego, jaką rolę w sporach odgrywa potrzeba poznawczego domknięcia, czyli dlaczego racjonalne argumenty często nie wystarczają, by zmienić czyjś punkt widzenia.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu Marka Jakubca zatytułowanego „Dlaczego w wielu sprawach nigdy nie będziemy w stanie się porozumieć?” Wykład dotyczy tego, jaką rolę w sporach odgrywa potrzeba poznawczego domknięcia, czyli dlaczego racjonalne argumenty często nie wystarczają, by zmienić czyjś punkt widzenia.

Wszyscy dyskutujemy. Od najprostszych rozmów o prognozach wzrostu cen ziemniaków, przez analizę wydarzeń politycznych i propozycji zmian prawnych, aż po rozważanie abstrakcyjnych metafizycznych problemów stosujemy podobne sposoby wymiany opinii. Czy jednak nasza argumentacja zawsze ma charakter racjonalny? A może najczęściej pozostaje na usługach drzemiących w nas emocji? Ciekawego tła do rozważania tych zagadnień w postaci konstruktu „domknięcia poznawczego” dostarcza współczesna psychologia. Czy jego analiza może nam coś podpowiedzieć w kontekście tak częstego braku porozumienia między nami?

Na te wszystkie pytania w swoim wykładzie spróbuje odpowiedzieć Marek Jakubiec – filozof i prawnik z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Skip to content