IX – 2: Ewolucja naczelnych: od szczura do australopiteka, Łukasz Lamża – Wielkie Pytania

IX – 2: Ewolucja naczelnych: od szczura do australopiteka, Łukasz Lamża

18:00

De Revolutionibus, ul. Bracka 12, Kraków

W drugim wykładzie z cyklu "Granice Nauki: zacieranie granic" dr Łukasz Lamża opowie o meandrach ewolucji naczelnych. Jak to się stało, że z niewielkich zwierzątek przypominających szczury w ciągu ok. 70 mln lat ewolucji wyłoniły się setki tak bardzo różniących się od siebie gatunków małp, a jedna z linii ewolucyjnych doprowadziła do powstania rodzaju ludzkiego.

W drugim wykładzie z cyklu „Granice Nauki: zacieranie granic” dr Łukasz Lamża opowie o meandrach ewolucji naczelnych. Jak to się stało, że z niewielkich zwierzątek przypominających szczury w ciągu ok. 70 mln lat ewolucji wyłoniły się setki tak bardzo różniących się od siebie gatunków małp, a jedna z linii ewolucyjnych doprowadziła do powstania rodzaju ludzkiego.

Wszyscy wiedzą, że człowiek pochodzi od (kopalnych) małp. Ale skąd właściwie wzięły się małpy? Ze współczesnymi przedstawicielami naczelnych dzielimy znaczną część ewolucyjnej historii. Jak to się stało, że niewielkie ssaki o rozmiarach szczura wybrały nadrzewny tryb życia, by po wielu milionach lat część ich potomków zeszła z drzew jako bezpośredni przodkowie współczesnych ludzi? Ile wielkich ewolucyjnych przemian musiało nastąpić, by zwierzątka o podłużnym pysku, krótkich łapach i ogonach stały się dwunożnymi, bezogonowymi istotami o płaskiej twarzy? W swoim wykładzie m.in. na te pytania spróbuje odpowiedzieć dr Łukasz Lamża, członek Centrum Kopernika i redaktor działu naukowego „Tygodnika Powszechnego”.

„Wielkie Pytania – przygotowanie i publikacja cyklu dodatków popularnonaukowych do »Tygodnika Powszechnego« oraz organizacja cyklu popularnonaukowych wykładów otwartych” – zadanie realizowane przez Fundację Centrum Kopernika, finansowane w ramach umowy 625/P-DUN/2016 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Skip to content