XI – 6: Magnetyczne wiry, bąble i skyrmiony. Czy czeka nas rewolucja w elektronice? Michał Krupiński – Wielkie Pytania

XI – 6: Magnetyczne wiry, bąble i skyrmiony. Czy czeka nas rewolucja w elektronice? Michał Krupiński

18:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

Te egzotyczne struktury były dotychczas obserwowane jedynie w bardzo niskich temperaturach, jednak od niedawna potrafimy je wzbudzać także w temperaturze pokojowej. Otwiera to szeroką drogę do ich zastosowań w nowego typu procesorach i pamięciach.

Gdy na Brackiej w Krakowie pada deszcz, spadające z impetem krople szybko tworzą na kałużach bąble i wiry. Podobnie struktury możemy znaleźć nie tylko na wodzie, ale również na powierzchni materiałów magnetycznych. Czasami towarzyszą im jeszcze ciekawsze obiekty – skyrmiony, zwane również magnetycznymi jeżami. Te egzotyczne struktury były dotychczas obserwowane jedynie w bardzo niskich temperaturach, jednak od niedawna potrafimy je wzbudzać także w temperaturze pokojowej. Otwiera to szeroką drogę do ich zastosowań w nowego typu procesorach i pamięciach. Czy zwiastuje to nadchodzącą rewolucję w elektronice?

Michał Krupiński jest doktorem fizyki, pracuje w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN. Zajmuje się również popularyzacją nauki. Laureat specjalnego wyróżnienia w konkursie Popularyzator Nauki 2013 PAP i MNiSW.

„Nauka na żywo” – zadanie finansowane w ramach umowy 808/P-DUN/2018 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność upowszechniającą naukę.

Skip to content