X – 38: Santiago Ramón y Cajal – malarz neuronów, Maciej Dulewicz – Wielkie Pytania

X – 38: Santiago Ramón y Cajal – malarz neuronów, Maciej Dulewicz

19:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

W kolejnym wykładzie z cyklu "Granice Nauki: Przełomy w nauce" Maciej Dulewicz opowie o Santiago Ramónie y Cajalu - człowieku uznawanym za ojca założyciela nowoczesnej neurobiologii.

Czy mózg jest jednolitą strukturą, czy też dzieli się na wyspecjalizowane komórki, pełniące specyficzne funkcje? To jedno z najważniejszych pytań, jakie stawiali sobie biolodzy na przełomie XIX i XX w. Kluczowe dla zrozumienia funkcjonowania najważniejszego dla większości zwierzą – w tym ludzi – organu, było opracowanie techniki barwienia tkanki mózgowej, która pozwoliła uchwycić bogactwo struktury, jaką mogą tworzyć neurony. Jednym ze współtwórców tej techniki był hiszpański anatom i fizjolog, Santiago Ramón y Cajal, który w nauce wykorzystał swoje talenty artystyczne i sprawił, że nauka o mózgu „nabrała kolorów”. Podczas wykładu Macieja Dulewicza posłuchamy o życiu i działalności Cajala, jego głośnym sporze z innym wybitnym neurobiologiem – Włochem Camillo Golgim – z którym dzielił otrzymaną w 1906 r. Nagrodę Nobla, oraz ideach i przewidywaniach hiszpańskiego uczonego, które wyprzedzały jego epokę.

Maciej Dulewicz jest neurobiologiem i filozofem, studiował na Uniwerstycie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie w Białymstoku. Zajmuje się m.in. neuroestetyką.

Skip to content