VII – 10: Pochwała niedoskonałości, czyli jak zwodzi nas umysł, Mateusz Hohol
Okazuje się, że człowiek nie jest istotą do szpiku racjonalną, wciąż rachującą, zawsze wybierającą najkorzystniejsze rozwiązanie, jak chcieliby tego niektórzy teoretycy ekonomii. Myślimy schematami i popełniamy błędy - zwłaszcza, gdy jakiś problem trzeba rozwiązać w krótkim czasie. Taki niedoskonały sposób myślenia mógł być faworyzowany przez ewolucję.
Okazuje się, że człowiek nie jest istotą do szpiku racjonalną, wciąż rachującą, zawsze wybierającą najkorzystniejsze rozwiązanie, jak chcieliby tego niektórzy teoretycy ekonomii. Myślimy schematami i popełniamy błędy – zwłaszcza, gdy jakiś problem trzeba rozwiązać w krótkim czasie. Taki niedoskonały sposób myślenia mógł być faworyzowany przez ewolucję.
dr Mateusz Hohol to kognitywista, adiunkt w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, członek Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Doktorat obronił w 2013 r. Laureat Nagrody Naukowej „Polityki”, Stypendium Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców, autor i współautor wielu publikacji, w tym książek „Wyjaśnić umysł” i „Umysł matematyczny”. Stale współpracuje działem naukowym „Tygodnika Powszechnego”.
The intro music is a fragment of „Readers! Do You Read?” by Chris Zabriskie (CC BY 4.0).