VIII – 4: Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii…, Mateusz Hohol – Wielkie Pytania

VIII – 4: Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii…, Mateusz Hohol

18:00

De Revolutionibus, ul. Bracka 12, Kraków

Zapraszamy na wykład dr Mateusza Hohola pod tytułem "Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii ewolucyjnej"

Zapraszamy na wykład dr Mateusza Hohola pod tytułem „Kiedy kobiety są najbardziej atrakcyjne, czyli blaski i cienie psychologii ewolucyjnej”

W 2008 roku zespół Geoffrey’a Millera uhonorowany został nagrodą Ig-Nobla za badania prowadzone w barach dla samotnych mężczyzn. Ich wyniki ujawniły związek między wysokością napiwków zostawianych przez mężczyzn, a fazą cyklu menstruacyjnego tancerek. Wywołało to burzliwą dyskusję na temat struktury męskich umysłów (niektórzy spekulują na temat istnienia „detektora owulacji”) oraz scenariusza ewolucji Homo sapiens, ale i również zasadności psychologii ewolucyjnej.

dr Mateusz Hohol, kognitywista, adiunkt w Zakładzie Logiki i Kognitywistyki w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Laureat Nagrody Naukowej „Polityki” oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców. Jego zainteresowania dotyczą neuronauki, psychologii poznawczej i neurofilozofii. Autor i współautor wielu publikacji, w tym książek „Wyjaśnić umysł” i „Umysł matematyczny”.

***

Motywem przewodnim ósmego cyklu „Granic Nauki” – wykładów popularnonaukowych – będą badania wyróżnione Nagrodą Nobla oraz te, których autorzy otrzymali mniej prestiżową, ale także pożądaną nagrodę IgNobla (nazywaną też Antynoblem), przyznawaną za badania, które „najpierw śmieszą, a potem zmuszają do myślenia”.

Razem z wykładowcami – zarówno znanymi uczonymi, jak i młodymi naukowcami – spróbujemy pokazać, że wielu laureatom Nagrody Nobla nie brakowało poczucia humoru, które czasem wytyczało kierunek ich naukowych dociekań, a autorom humorystycznych prac nagradzanych IgNoblem – naukowej przenikliwości i dbałości o merytoryczną jakość badań.

***

„Granice Nauki” to seria wykładów otwartych odbywających się w krakowskich kawiarniach, organizowanych przez Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, podczas której zarówno wybitni uczeni, jak i młodzi naukowcy, odpowiadają na odwieczne pytania filozofów z perspektywy najnowszych teorii naukowych. W poprzednich edycjach tej serii wykłady wygłosili m.in. profesorowie: Patricia Churchland, Jerzy Vetulani, Jan Łomnicki, Ryszard Tadeusiewicz, Edward Nęcka, January Weiner, Jerzy Stelmach i Bartosz Brożek. Nagrania poprzednich wykładów znaleźć można na kanale Youtube Centrum Kopernika (youtube.com/copernicuscenter) oraz w serwisie GraniceNauki.pl.

Skip to content