X – 33: Zaglądanie w umysły zwierząt: eksperymenty nagraniowe, Łukasz Kwiatek – Wielkie Pytania

X – 33: Zaglądanie w umysły zwierząt: eksperymenty nagraniowe, Łukasz Kwiatek

18:00

De Revolutionibus, Bracka 14, Kraków

Początkowo eksperyment ten bardziej kojarzono z cyrkowymi pokazami, ale po ponownym odkryciu go dla nauki w drugiej połowie XX wieku stał się fundamentalnym narzędziem badawczym w etologii kognitywnej.

Eksperyment nagraniowy (playback experiment), podczas którego analizuje się zachowanie zwierząt, którym odtwarza się nagrane wcześniej odgłosy wydawane przez osobniki tego samego gatunku w różnych okolicznościach, po raz pierwszy został przeprowadzony pod koniec XIX wieku przez amerykańskiego zoologa Richarda Lyncha Garnera, jednego z pionierów badań nad małpami. Początkowo eksperyment ten bardziej kojarzono z cyrkowymi pokazami, ale po ponownym odkryciu go dla nauki w drugiej połowie XX wieku stał się fundamentalnym narzędziem badawczym w etologii kognitywnej.

Podczas wykładu Łukasza Kwiatka przyjrzymy się historii eksprymentów nagraniowych, z uwzględnieniem najbardziej spektakularnych badań, które pozwoliły lepiej zrozumieć umysły wielu gatunków – małp, morskich ssaków, drapieżników lądowych czy ptaków.

Łukasz Kwiatek jest dziennikarzem i popularyzatorem nauki, kierownikiem działu naukowego „Tygodnika Powszechnego” i członkiem Centrum Kopernika.

Skip to content